RICHARD BALINT

Actor

Data și locul naşterii: 1 noiembrie 1973, Cehu Silvaniei

Studii:

1999 - Facultatea de Litere din cadrul Universităţii „Babeş – Bolyai” din Cluj–Napoca, Catedra de Teatru, secţia Actorie, clasa profesorilor Cornel Răileanu şi Cristina Pardanschi

 

În prezent este membru al Companiei Liviu Rebreanu la Teatrul Național Târgu-Mureș

ACTUALMENTE ÎL PUTEȚI VEDEA ÎN

Navigatorul de Conor McPherson, regia: Cristi Juncu, premiera: 16 octombrie 2018

Teroare de Ferdinand von Schirach, regia: Bobi Pricop, premiera: 15 septembrie 2018

CELE MAI IMPORTANTE ROLURI

TEATRUL NAȚIONAL TÂRGU-MUREȘ

Mr. Lockhart, Navigatorul de Conor McPherson, regia: Cristi Juncu, premiera: 16 octombrie 2018

Avocatul apărării, Teroare de Ferdinand von Schirach, regia: Bobi Pricop, premiera: 15 septembrie 2018

 

TEATRUL REGINA MARIA ORADEA

Frederic, Praf în ochi de Eugene Labiche, regia artistică: Alexandru Dabija

Jeff, Jocul de-a vacanța de Mihail Sebastian, regia artistică: Radu Nichifor

Oberon şi Gutuie, Visul unei nopți de vară de William Shakespeare, regia artistică: Ion Sapdaru

Catindatul, D’ale carnavalului de I. L. Caragiale, regia artistică: Ion Sapdaru

Şeful contrabandiştilorFantastica și trista poveste a candidei Eréndire și a nesăbuitei sale bunici, dramatizare după nuvela lui Gabriel García Márquez de Ion Sapdaru

Corist, Medeea de Euripide, regia artistică: Ion Sapdaru

Mercedes, Cabaret în familie scenariu dramatic de Daniel Vulcu şi Mircea Chirilă, după o idee de Jean Poiret

Trufaldino, Slugă la doi stăpâni de Carlo Goldoni, regia artistică: Alina Hiristea

Sganarelle, Dom Juan de Molière, regia artistică: Radu Nichifor

Algernon Montcrief, Bună seara, domnule Wilde! (Ce înseamnă să fii onest?) de Oscar Wilde, regia artistică: Alina Hiristea

Lawrence Regan şi Animatorul cabaretuluiNoaptea de 16 ianuarie de Ayn Rand, regia artistică: Alexander Hausvater

Corist, Electra după Sofocle şi Euripide, regia artistică: Mihai Măniuțiu

Polichinelle, Bolnavul închipuit de Molière, regia artistică: Mona Chirilă

Vladimir, Așteptându-l pe Godot de Samuel Beckett, regia artistică: Emil Sauciuc

Richard Willey, Și miniștrii calcă strâmb de Ray Cooney, regia artistică: Daniel Vulcu

Cel în Cel care primește palme de Leonid Andreev, regia artistică: Alexander Hausvater

Doctor Caius, Nevestele vesele din Windsor după William Shakespeare, direcția de scenă: Victor Ioan Frunză

Ivan Dmitrici Gromov, Salonul nr. 6 de A.P. Cehov, regia artistică: Petru Vutcărău

Leonaş în Chiritza €uroparlamentară, după Vasile Alecsandri, regia artistică: Ion Sapdaru

Allan, Maitreyi după Mircea Eliade, regia artistică: Chris Simion

Bărbatul, Terorism de Vladimir şi Oleg Presniakov, regia artistică: Claudiu Goga

Tom Wingfield, Menajeria de sticlă de Tennessee Williams, regia artistică: Chris Nedeea

Macbeth, Macbeth, de William Shakespeare, regia artistică: Andro Enukidze

Konstantin Gavrilovici Treplev, Pescărușul de A.P. Cehov, regia artistică: Linas Marijus Zaikauskas

Jean-François Millet / Daisy Tillou, Tot mort, tot mort, adaptare după Mark Twain, regia artistică: Petre Bokor

Chiriac, O noapte furtunoasă de I.L. Caragiale, regia artistică: Chris Nedeea

Charles, Uciderea lui Gonzago de Nedialko Yordanov, regia artistică: Petru Vutcărău

Calogero di Spelta, La grande magia de Eduardo de Filippo, regia artistică: Alexandru Colpacci

Tomao Nicomaco, Îndrăgostiții din Ancona de Vajda Katalin, regia artistică: Andrei Mihalache

Tevye, Scripcarul pe acoperiș, de Sholom Aleichem, regia artistică: Korcsmáros György

Sergentul Toomey, Biloxi Blues de Neil Simon, regia artistică: Ovidiu Caița

McMurphy, Zbor deasupra unui cuib de cuci, adaptare de Dale Wasserman după Ken Kesey, regia artistică: Marius Oltean

Martin Dysart, Equus, de Peter Shaffer, regia artistică: Szabó K. István

Hilbert, În curând vine timpul, de Line Knutzon, regia artistică: Radu Afrim

Orsino, A douăsprezecea noapte de William Shakespeare, regia artistică: Alexandru Mâzgăreanu

Roger de Bris, Producătorii de Mel Brooks, regia artistică: Halasi Imre

Valerio, Leonce și Lena, un scenariu de Mihai Măniuțiu și Ada Milea după Georg Büchner, regia artistică: Mihai Măniuțiu

Arthur, Cometa de Justine del Corte, regia artistică: Radu-Alexandru Nica

Claudius, În inima nopții - Episodul Hamlet, un scenariu de Gavriil Pinte, cu inserții de George Banu și Monique Borie, regia artistică: Gavriil Pinte

Gorge, Uciderea ritualică a lui Gorge Mastromas, de Dennis Kelly, regia artistică: Bobi Pricop

Gaev Leonid Andreevici, Livada de vișini, de A.P. Cehov, regia artistică: Alexandru Dabija

Miguel de Cervantes/Don Quijote, Omul din la Mancha, un musical de Dale Wasserman, regia artistică: Korcsmáros György

Tristan Tzara, Cabaretul Dada, de Matei Vișniec, regia artistică: Anca Bradu

Cristofor Columb, Isabela, trei caravele și un mare mincinos, de Dario Fo, regia artistică: Eugen Gyémánt

Directorul circului, Cafeneaua Pirandello, scenariu dramatic de Anca Măniuțiu – după texte de Luigi Pirandello, regia artistică: Mihai Măniuțiu

Tartaglia, Regele Cerb, după Carlo Gozzi, regia artistică: Alexandru Colpacci

V, Sufocare (Jurnalul unui sinucigaș cronic), dramatizare de Ovidiu Caița după „Sufocare” de Chuck Palahniuk, regia artistică: Ovidiu Caița

Nick, F.A.D. (Noduri și plăci), de Nicola Wilson, regia artistică: Horia Suru

Jean François Moncey, Arta adulterului, de Pierre Chesnot, regia: Daniel Vulcu

Charles, Capcana lui Hamlet adaptare după Nedialko Yordanov, regia: Petru Vutcărău

 

TEATRUL DRAMATIC BAIA MARE

George, Gaițele de Alexandru Chiriţescu, regia: Anton Tauf

Bufonul, A douăsprezecea noapte de William Shakespeare, regia: Sorin Misirianţu

Leonaş, Piatra în casă de Vasile Alecsandri, regia: Ioan Sălăjan

Mefisto, Istoria comică a doctorului Faust de Goethe, Variot, Marlowe, Valery, direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză

Werner, Copilul rece de Marius von Mayenburg, regia artistică: Cristian Ban

 

TEATRUL „MARIA FILOTTI” BRĂILA

Oberon şi Theseu, Visul unei nopți de vară de William Shakespeare, direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză

 

TEATRUL NAȚIONAL TIMIȘOARA

Jerry Lukowski, The full monty, de David Yazbek şi Terrence McNally, regia artistică: Răzvan Mazilu

 

TEATRUL CLASIC „IOAN SLAVICI” ARAD

Paul, Tăietura de Mark Ravenhill, regia artistică: Alexandru Mihăescu

 

ALTE COLABORĂRI ȘI ROLURI

Episcopul, Spovedanie la Tanacu de Tatiana Niculescu Bran, regia: Andrei Şerban - spectacol realizat la Teatrul La Mama din New York - în cadrul proiectului I.C.R. (Institutul Cultural Român), Academia Itinerantă Andrei Şerban - preluat apoi de Teatrul Odeon din Bucureşti

NOMINALIZĂRI

Nominalizare la Gala Premiilor UNITER pentru el mai bun actor în rol principal, pentru rolul Gorge Mastromas din UCIDEREA RITUALICĂ A LUI GORGE MASTROMAS, de Dennis Kelly, regia: Bobi Pricop – 2016

Nominalizare pentru Cel mai bun actor în rol principal - Festivalul Național de Comedie – Teatrul Dramatic „Fani Tardini”, Galați, octombrie 2015

Nominalizare pentru Cel mai bun actor - Festivalul de Teatru Scurt - FITO 2013 pentru rolul Paul în TĂIETURA de Mark Ravenhill, regia artistică: Alexandru Mihăescu

Nominalizare pentru Cel mai bun actor în rol principal la Festivalul Internaţional de Teatru ATELIER 2012 pentru rolul Tevye în SCRIPCARUL PE ACOPERIŞ de Sholom Aleichem, regia artistică: Korcsmáros György

Nominalizare pentru Premiile Festivalului ATELIER 2006 pentru rolul Doctorului Caius în NEVESTELE VESELE DIN WINDSOR după William Shakespeare, direcția de scenă: Victor Ioan Frunză

Nominalizare pentru Premiile UNITER 2006 pentru rolul Doctorului Caius în NEVESTELE VESELE DIN WINDSOR după William Shakespeare, direcția de scenă: Victor Ioan Frunză

PREMII

2019 - Premiul pentru Cel mai bun actor în rol secundar pentru rolul Mr. Lockhart din NAVIGATORUL de Conor McPherson, regia: Cristi Juncu - Teatrul Național Târgu-Mureș - Compania „Liviu Rebreanu” - UNITER, ediția 2019

2019 - Premiul Bioeel pentru cel mai bun actor al anului 2018, Compania Liviu Rebreanu, Teatrul Național Târgu-Mureș

2017 - Premiul publicului pentru cel mai bun actor la Festivalul Internațional de Teatru „Atelier”, ediția a XXIV-a – Baia-Mare, iunie 2017 pentru rolul Valerio în LEONCE ȘI LENA, un scenariu de Mihai Măniuțiu și Ada Milea după Georg Büchner, regia artistică: Mihai Măniuțiu

2017 - Premiul pentru cel mai bun actor la Festivalul Internațional de Teatru „Atelier”, ediția a XXIV-a – Baia-Mare, iunie 2017 pentru rolul Valerio în LEONCE ȘI LENA, un scenariu de Mihai Măniuțiu și Ada Milea după Georg Büchner, regia artistică: Mihai Măniuțiu

2012 - Premiul pentru cel mai bun actor în cadrul Festivalului Internaţional de Teatru Scurt 2012 (pentru rolurile Martin Dysat din spectacolul EQUUS de Peter Shaffer și Hilbert din spectacolul ÎN CURÂND VINE TIMPUL de Line Knutzon – spectacolele Teatrului Regina Maria, Oradea)

2012 - Premiul Special al Juriului la Festivalul Internaţional de Teatru ATELIER 2012 pentru rolul Tevye în SCRIPCARUL PE ACOPERIŞ de Sholom Aleichem, regia: artistică: Korcsmáros György

2007 - Premiu la Festivalul Internaţional de Teatru ATELIER 2007 pentru rolul Mefisto în ISTORIA COMICĂ A DOCTORULUI FAUST de Goethe, Variot, Marlowe, Valery, direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză

Program

Iulie - 2019
D L M M J V S
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  

 

Teatrul Național Târgu-Mureș
este o instituție subordonată
Ministerului Culturii și Identităţii Naţionale

A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház
fenntartója a
Kultúra és Nemzeti Identitás Minisztériuma