LOREDANA DASCĂLU

Actriță

Data și locul nașterii: 23 februarie 1992, Târgu Jiu

Studii

2014- 2016 Universitatea de Arte Tîrgu-Mureş, specializare arta actorului, nivel masterat

2011-2014 Universitatea de Arte Tîrgu-Mureş, Facultatea de Teatru, specializarea arta actorului, nivel licenţă

 

În prezent este membru al Companiei Liviu Rebreanu la Teatrul Național Târgu-Mureș

ACTUALMENTE O PUTEȚI VEDEA ÎN

Floor covering.Terminal de Frații Presnyakov, regia: Sorin Militaru, premiera: 31 ianuarie 2019

Tündérország (Ţara Zânelor) de George Ştefan, regia: Keresztes&Blaga, Compania Tompa Miklós, premiera: 15 decembrie 2018

Albina din capul meu de Roland Schimmelpfenning, regia: Theodor-Cristian Popescu, premiera: 30 octombrie 2018

Ivanov de A.P. Cehov, regia: Claudiu Goga, premiera: 4 aprilie 2018

Bulgakov 17 (după Maestrul şi Margareta de Mihail Bulgakov), regia: László Bocsárdi, premiera: 4 mai 2017

O scrisoare pierdută. Prea multă vorbărie după I.L. Caragiale, concept și adaptare scenică: Alina Nelega, regia: Gavril Cadariu, premiera: 29 mai 2016

Campionatul de improvizație de Keith Johnstone, regia: Vlad Massaci și Mihaela Sârbu, premiera: 15 aprilie 2009

ROLURI

TEATRUL NAŢIONAL TÎRGU MUREŞ

Domnișoara de onoare, Floor covering. Terminal de Fratii Presnyakov, regia: Sorin Militaru, premiera: 31 ianuarie 2019.

Andreea, Tündérország (Ţara Zânelor) de George Ştefan, regia: Keresztes&Blaga, Compania Tompa Miklós, premiera: 15 decembrie 2018

Campionatul de poezie româneascărecital din poezii scrise de autori români, premiera: 27 noiembrie 2018

Albina din capul meu de Roland Schimmelpfenning, regia: Theodor-Cristian Popescu, premiera: 30 octombrie 2018

Sașa, Ivanov de A.P. Cehov, regia: Claudiu Goga, premiera: 4 aprilie 2018

Gen.Eu (EurOpinions) de Antonia Petra Binder, Alexandra Felseghi, Iustina Cornelia Iordache, Vero Nica, Ioana Sileanu, Elise Wilk, regia: Olga Macrinici și Andi Gherghe, premiera: 13 noiembrie 2017

Femeie/Lup/Maimuță, Cartea Junglei, după cartea omonimă a lui Rudyard Kipling, de László Dés, Péter Geszti, Pál Békés, regia: Oana Leahu, premiera: 7 octombrie 2017

Dansator, Bulgakov 17 (după Maestrul şi Margareta de Mihail Bulgakov), regia: László Bocsárdi, premiera: 4 mai 2017

O  viață sigură de Elena Vlădăreanu, regia: Robert Bălăn, premiera: 20 decembrie 2016

:P Patru piesuțe politice despre dușmani de Székely Csaba, regia: Sebestyén Aba, premiera: 4 noiembrie 2016

Candela, Femei în pragul unei crize de nervi un musical după un film de Pedro Almodóvar, text: Jeffrey Lane, regia și coregrafia: Răzvan Mazilu, premiera:4 și 5 octombrie 2016

Bărbat, O scrisoare pierdută. Prea multă vorbărie după I.L. Caragiale, concept și adaptare scenică: Alina Nelega, regia: Gavril Cadariu, premiera: 29 mai 2016

Poveste Irlandeză,  de Oana Leahu, premiera: 22 ianuarie 2013

Campionatul de improvizație de Keith Johnstone, regia: Vlad Massaci și Mihaela Sârbu, premiera: 15 aprilie 2009

 

TEATRUL STUDIO TÎRGU MUREŞ

Junona, Profu` de franceză  de Tudor Mușatescu, regia: Felicia Dalu, muzica originală Zeno Apostolache Kiss

Mia, Ca un fum, ca o părere de Jan Friederich, regia: Gavril Cadariu

Performer 1, Manipulating Shakespeare de Loredana Dascălu, regia: Radu Nica

Performer 3, Wonderful de Andrei Raicu, regia: Andrei Raicu

Bartolomeus III, Improvizatie la Alma de Eugen Ionescu, regia: Gavril Cadariu

 

TEATRU 74

Eu, Carioca, regia Ovidiu Caiţă

 

TEATRUL DRAMATIC ELVIRA GODEANU TÂRGU JIU

Cleopatra, Prea frumoasele sabine de Leonid Andreev regia: Rodica Negrescu

Efimiţa, Conu Leonida, faţă cu reacţiunea de I. L. Caragiale, regia: Luminiţa Şorop

Lizzie, cameristă, țărancă Me and my girl de Douglas Furber şi L. Arthur Rose, regia: Achille Roselletti

Maica Superioară,  Porunca a 7-a de Dario Fo, regia: Marian Negrescu

 

TEATRUL DE ARTĂ DEVA

Ursula, Mica Sirenă, regia: Dan Mirea

Valery, Borderline adaptare după romanul Tinereţe furată de Susanna Kaysen, regia Dan Mirea

WORKSHOP-URI

2019 - Căutând adevărul corpului - atelier condus de Grzegorz Jarzyna, regizor și directorul artistic al TR Warszawa și Ivan Estegneev, coregraf. Proiect: unnume: Grzegorz Jarzyna. Perioada și locul desfășurării: 30 august - 1 septembrie 2019, Teatrul Național Târgu-Mureș

2014 - Atelier Dalcroze: Expresivitate artistică şi Euritmie, Adriana Ausch-Simmel, U.A.T.

2014 - Constructing Permanent Present, Ioan Ardelean, U.A.T

2013 - Impro Scott Visiting Team, Scott Johnson , U.A.T

PREMII

Premiul cel Mare, „Festivalul Constantin Stanciovici Brănişteanu” , cu spectacolul Prea frumoasele sabine;

Locul II , „Festivalul Constantin Stanciovici Brănişteanu”, cu spectacolul Conu Leonida, faţă cu reacţiunea;

Locul I, „Festivalul studenţesc de satiră şi umor”, cu spectacolul Farsa Jupânului Pathelin;

Premiul pentru cea mai bună regie, la Festivalul Internațional de teatru universitar, Casablanca, Maroc, 2015, cu spectacolul „Improvizație la Alma”’

Program

Septembrie - 2019
D L M M J V S
01 02 03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20 21
22
23 24 25 26
27
28
29
30  
vineri, 06. septembrie 2019
joi, 12. septembrie 2019
vineri, 13. septembrie 2019
duminică, 15. septembrie 2019
luni, 16. septembrie 2019
miercuri, 18. septembrie 2019
duminică, 22. septembrie 2019
vineri, 27. septembrie 2019

 

Teatrul Național Târgu-Mureș
este o instituție subordonată
Ministerului Culturii și Identităţii Naţionale

A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház
fenntartója a
Kultúra és Nemzeti Identitás Minisztériuma