Aurel Ştefănescu

S-a născut în 10 mai 1937 la Silistra și a încetat din viață în 24 noiembrie 2011. 

La 1 septembrie 1977 se alătură trupei de actori a Companiei Liviu Rebreanu.

 

Cele mai reprezentative roluri pe scena Teatrului târgumureșean:

 

Marmeladov, Crimă şi pedeapsă de F.N. Dostoievski, regia: Marius Olteanu, premiera: 14 decembrie 2008. 

Cavalerul Di Ripafrata, Mirandolina după Hangiţa de C. Goldoni, regia: Cristian Ioan, premiera: 7 martie 2008.

Briquet, directorul circului, Cel care primeşte palme de Leonid Andreev, regia: Kincses Elemer, premiera: 7 octombrie 2007. 

Gheorghe Duma, colonel pensionar, La cules de căpşuni în Spania de Viorel Cacoveanu, regia: Oana Leahu, premiera: 02 iunie 2006.

Consilierul, Cioroiul, Crăiasa Zăpezilor după Hans Christian Andersen, regia: Aurel Ştefănescu, premiera: 23 martie 2005. 

Cezar Mărcuş, Ne vedem mai tărziu …sau mâine de Emil Mladin, regia: Gelu Badea, premiera: 25 februarie 2005. 

Piotr Nicolaevici Sorin, Pescăruşul de Anton Pavlovici Cehov, regia: Kincses Elemer, premiera: 29 octombrie 2004. 

Aron Pintea, Mandache şi tranziţia de Zeno Ghiţulescu, regia: Dan Glasu, premiera: 31 martie 2004. 

Duremar, vânzătorul de lipitori, Buratino după  Alexei Tolstoi, regia: Cornel Popescu, premiera: 18 februarie 2004.

Tomasso, Separaţi în casă de Achille Roselletti, regia: Achille Roselletti, premiera: 16 noiembrie 2003.

Carp, Pădurea de Alexandr N. Ostrovski, regia: Alexandru Colpacci, premiera: 12 octombrie 2003.

Tatăl Ortansei, Proştii sub clar de lună de Teodor Mazilu, regia: Dan Glasu, premiera: 16 mai 2003.

Tiresias, Regina Iocasta de Constantin Zărnescu, regia: Cristian Ioan, premiera: 15 aprilie 2003.

Agamemnon Dandanache, O SCRISOARE PIERDUTĂ de I.L.Caragiale, regia: Răzvan Ioan Dincă, premiera: 9 februarie 2003.

Erik Larsen, Variațiuni enigmatice (lb.fr.) de Eric-Emmanuel Schmitt, regia: Cristian Ioan, premiera: 15 decembrie 2002.

Costâliov, Azilul de noapte de Maxim Gorki, regia: Kincses Elemer, premiera: 29 noiembrie 2002. 

Regele, Ondine  de Jean Giraudoux,  regia: Irina Popescu-Boieru, premiera: 5 octombrie 2002. 

Ioniţă, Duelistul de Petre Barbu, regia: Attila Vizauer, premiera: 16 mai 2002.

Geograful/ Regele, Micul prinţ de Antoine de Saint – Exupéry, regia: Cornel Popescu, premiera: 5 octombrie 2001. 

Unchiul Merle, Amorphe d’Ottenburg de Jean-Claude Grumberg, regia: Cristian Ioan, premiera: 16 februarie 2001.

Don Grigore, Trei gemeni la Paris de Antonio Mattiuzzi Collalto regia: Cristian Ioan, premiera: 10 aprilie 2000. 

Francois, Dineu cu proşti de Francis Veber, regia: Mircea Cornişteanu, premiera: 20 ianuarie 2000.

Marinică Popescu, Cazul Popescu  de Mircea Ştefănescu, regia: Călin Florian, premiera: 8 octombrie 1998.

Mareşalul curţii, Ines de Castro de Alejandro Casona, regia: Mihai Lungeanu, premiera: 5 octombrie 1998.

Episcopul de Carlise, Richard al II-lea  de William Shakespeare, regia: Mihai Manolescu, premiera: 19 martie 1998.

Dl. Lemerlet, Ofer cameră, student de Louis Velle, traducerea: Aurel Ștefănescu, regia: Raluca Iorga-Mândrilă, premiera: 9 octombrie 1997.

Vicenzio, ducele, Măsură pentru măsură de William Shakespeare, regia: Theodor Cristian Popescu, premiera: 16 ianuarie 1997.

Profesorul, Există nervi de Marin Sorescu, regia: Theodor Cristian Popescu, premiera: 9 martie 1996.

Tincu, Milionar la minut  de Tudor Popescu, regia: Mircea Cornişteanu, premiera: 17 februarie 1996.

Don Quijote, Don Quijote și Sancho Panza de Mihail Bulgakov/Mihail Sorbul, regia: Marius Oltean, premiera: 28 septembrie 1995.

Emanuel Pecreţeanu, Țara fericirii  de Tudor Muşatescu, regia: Cornel Popescu, premiera: 13 aprilie 1995.

Selencus, Satyricon după Petronius, regia: Victor Ioan Frunză, premiera: 16 aprilie 1994.

Baptista Minola, Îmblânzirea scorpiei  de William Shakespeare, regia: Mircea Cornişteanu, premiera: 4 februarie 1993.

Şeful recepţiei, Top secret de Marc Camoletti, regia: Andrei Mihalache, premiera: 5 noiembrie 1992.

Al doilea jude, Arca lui Noe de Lucian Blaga, regia: Dan Alecsandrescu, premiera: 29 octombrie 1992.

Şambelanu, Nemaipomenitele aventuri ale unui soldăţel de plumb de Sacha Lychy, regia: Cristian Mihăilescu, 20 septembrie 1992.

Gardianul, Arthur, Osânditul de Matei Vişniec, regia: Dan Alecsandrescu, premiera: 19 septembrie 1992.

Sir Mihington, Un regat pentru un asasin de Petre Karvas, regia: Gheorghe Iona, premiera: 15 septembrie 1991.

Vestitorul, Regina Iocasta de Constantin Zărnescu, regia: Dan Alecsandrescu, premiera: 28 februarie 1991.

Aprodul, Lacheul,  Pe muchie de cuţit de Slawomir Mrozek, regia: Camelia Robe, premiera: 27 septembrie 1990.

John Seporrow, Noaptea albă de Robert Andersen, regia: Nicoleta Toia, premiera:15 decembrie 1989.

Scamatorul, Valentina de Dimitrie Roman, regia: Adriana Piteşteanu, premiera: 29 iunie 1989.

Manoliu, Luna de miere de Platon Pardău, regia: Kovács Levente, premiera: 30 martie 1989.

Hjalmar Ekdal, Raţa sălbatică de Henrik Ibsen, regia: Dan Alecsandrescu, premiera: 8 decembrie 1988.

Ion, Năpasta de I.L.Caragiale, regia: Dan Alecsandrescu, premiera: 7 februarie 1988.

Stephano, Furtuna de William Shakespeare, regia: Kincses Elemer, premiera: 7 mai 1987.

Dorante, Burghezul gentilom de Moliere, regia: Dan Alecsandrescu, premiera: 29 ianuarie 1987.

Preotul, Evul mediu întâmplător de Romulus Guga, regia: Cristian Hadjiculea, premiera: 3 octombrie 1986.

Simulant II/Wendler, Peripeţiile bravului soldat Svejk de Iaroslav Haser, regia: Mercus Eugen, premiera: 6 aprilie 1986.

Tudor ,Un suflet romantic de Tudor Popescu, regia: Cristian Ioan, premiera: 27 februarie 1986.

Etienne, Puricele în ureche de Georges Feydeau, regia: Dan Alecsandrescu, premiera: 22 octombrie 1985.

Catindatul, D-ale carnavalului de I.L.Caragiale, regia: Mircea Cornişteanu, premiera: 25 septembrie 1985.

Firs, Livada de vişini de Anton Pavlovivi Cehov, regia: Gheorghe Harag, premiera: 2 iunie 1985.

Bevi Benko, Paraziţii de Gergely Csiky, regia: Dan Alecsandrescu, premiera: 21 septembrie 1984.

Calabazas, Madridul în carnaval de Pedro Calderon de la Barca, regia: Cornel Popescu, premiera: 10 mai 1984.

Ilie Pârlea, Viaţa e ca un vagon? de Paul Everac, regia: Raluca Iorga Mândrilă, regia: 27 decembrie 1983.

Alexanrdru Filip, Nu ucideţi caii verzi de Radu Iftimovici, regia: Raluca Iorga Mândrilă, premiera: 23 iunie 1983.

Osrick, Hamlet de William Shakespeare, regia: NICOLAE SCARLAT, premiera: 5 mai 1983.

Bocioaca Ion, Interesul general de Aurel Baranga, regia: Dan Alecsandrescu, premiera: 28 noiembrie 1982.

Anucikin Nikanor Ivanovici, Căsătoria de N.V.Gogol, regia: Dan Alexandrescu, premiera: 23 septembrie 1982.

Tudor, Jolly Joker de Tudor Popescu, regia: Zoe Stanca Anghel, premiera: 11 februarie 1982.

Profesorul, Steaua fără nume de Mihail Sebastian, regia: Raluca Iorga Mândrilă, premiera: 27 august 1981.

Juan Luis Palacios, Judecată în noapte de Antonio Buero Vallero, regia: Constantin Codrescu, premiera: 19 martie 1981.

Tlihoi, Cartea lui  Ioviţă de Paul Everac, regia: Dan Alecsandrescum, premiera: 18 septembrie 1980.

Carol, Ciocârlia de Jean Anouilh, regia: Kincses Elemer, premiera: 19 iunie 1980.

Părintele Elpidi, Sinucigaşul de Nicolai Erdman, regia: Constantin Anatol, premiera: 28 februarie 1980.

Filip, Scene din viaţa unui bădăran de Dumitru Solomon, regia: DAN ALECSANDRESCU, premiera: 16 decembrie 1979.

Tenculeţ, Opinia publică de Aurel Baranga regia: Dan Alecsandrescu, premiera: 20 septembrie 1979.

Teofil Toancă, Rugăciune pentru un Disc-Jockey de D.R.Popescu, regia: Mihai Manolescu, premiera: 28 iunie 1979.

Amien, Cum vă place de William Shakespeare, regia: Dan Alecsandrescu, premiera: 11 martie 1979.

Vameşul, Floriile unui geambaş de Suto Andras, regia: Dan Alecsandrescu, premiera: 12 octombrie 1978.

Ispravnicul, Povestea dulgherului şi a frumoasei sale soţii de Radu Stanca, regia: Zoe Stanca-Anghel, premiera: 4 mai 1978.

Contabilul Roşcovă, Piatră la rinichi de Paul Everac, regia: Constantin Anatol, premiera: 2 februarie 1978.

Kandid Kastorovici Tarelkin, respectiv Sila Silâci Kopâlov, A murit Tarelkin de A. V.Suhovo-Kobîlin, regia: Gheorghe Harag, premiera: 26 noiembrie 1977.

Culai, Soacra cu trei nurori de George Vasilescu după Ion Creangă, regia: Constantin Săsăreanu, premiera: 15 iulie 1975.

 

Spectacole regizate pe scena Teatrului târgumureșean:

 

1. Crăiasa zăpezilor după Hans Christian Andersen, traducerea: Maria Penzes, regia: Aurel Ştefănescu, scenografia: Labancz Klara, coregrafia: Selyem Ildiko, premiera: 23 martie 2005

Distribuţia: Rodica Baghiu (Regina zăpezilor, Cioara), Liviu Topuzu (Renul), Claudia Domokos (Mica prinţesă, Mica bandită), Gabi Dumitraş (Povestitorul, Bărbosul), Mihaela Mihai (Gherda), Marinela Popescu (Bunica, Căpetenia bandiţilor), Aurel Ştefănescu (Consilierul, Cioroiul), Marius Turdeanu (Kay, Prinţul) şi copilul: Nicolas Cristache.

 

2. Soacra cu trei nurori  de Gh.Vasilescu după Ion Creangă, regia: Aurel Ştefănescu, scenografia: Annamaria Szabo, premiera:16 noiembrie 2000.

Distribuţia: Iolanda Dain (Aftinia), Lidia Roşca-Marinescu (Maranda), Gabriel Dumitraş (Constantin), Ion Vântu (Culai), Liviu Pancu (Gheorghiţă) , Tina Moga-Oltean (Anica), Claudia Domokos (Floarea), Delia Martin (Agripina).

 

3. Ultimul vals (Prânz în patru) de W.Kohlhaase/R.Zimmer, regia: Aurel Ştefănescu, scenografia: Kovacs Gabriella, muzica de scenă: Hencz Jozsef, premiera: 17 noiembrie 1995.

Distribuţia: Smara Marcu (Charlotta), Elena Jitcov (Cecilia), Marinela Popescu (Clementina), Vasile Vasiliu (Rudolf).

 

4. Iubirea… ca fumul de ţigară de Teodor Mazilu, Dan Mihăescu, Grigore Pop, regia și scenografia: Aurel Ştefănescu, premiera: 21 aprilie 1988.

Distribuţia: Aurel Ştefănescu, Iolanda Dain, Dan Glasu, Mihaela Rădescu, Cornel Răileanu, Mara Costea, Doina Preda, Lidia Marinescu

    Program

    Februarie - 2019
    D L M M J V S
      01
    02
    03
    04
    05
    06
    07
    08
    09
    10
    11
    12
    13
    14
    15
    16
    17
    18
    19
    20
    21
    22
    23
    24 25
    26
    27 28  
    miercuri, 06. februarie 2019
    vineri, 08. februarie 2019
    duminică, 10. februarie 2019
    luni, 11. februarie 2019
    vineri, 15. februarie 2019
    miercuri, 20. februarie 2019
    vineri, 22. februarie 2019
    sâmbătă, 23. februarie 2019

     

    Teatrul Național Târgu-Mureș
    este o instituție subordonată
    Ministerului Culturii și Identităţii Naţionale

    A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház
    fenntartója a
    Kultúra és Nemzeti Identitás Minisztériuma